Kiedy zastosować tlenoterapię u zwierząt?
Tlen to pierwiastek życia. Jest niezbędny wszystkim żywym organizmom - zaczynając od roślin, na ludziach, kończąc. Tlen stanowi 21 procent naszej atmosfery ziemskiej. Jest niezbędny do życia, bo właśnie nim oddychamy. Bez tlenu po prostu się dusimy. Wszyscy zdajemy sobie również sprawę, z tego jak ogromne i negatywne konsekwencje ma niedotlenienie organizmu. Jest to sytuacja, która może prowadzić do poważnego ubytku na zdrowiu lub nawet śmierci. Niedotlenienie mózgu prowadzi do omdlenia, utraty przytomności, zapadnięcia w śpiączkę, a w ostateczności do śmierci mózgowej.
Tlenoterapia zwierząt
Tlen jest równie ważny dla zwierząt. Z tego powodu w klinikach weterynaryjnych używany jest sprzęt typu koncentrator tlenu. Jest on wykorzystywany w wielu groźnych dla życia przypadkach, takich jak: duszność, niedoczynność nerek, czy niewydolność płucno-oddechową. Tlen, bardzo często podawany jest razem z narkozą. Można też podawać go w czasie wybudzania się ze znieczulenia ogólnego.
Koncentratory tlenu dla zwierząt
W różnych ofertach możemy znaleźć koncentrator tlenu dla psa pod różnymi postaciami. Mniejsze psy można umieścić w tak zwanych klatkach tlenowych. Duże psy muszą korzystać z maseczek. Maska podłączona jest przewodem tlenowym do urządzenia, który pozyskuje tlen z wody demineralizowanej. Powietrze wydmuchiwane przez koncentrator tlenu jest, więc nawilżone i nie wysusza niepotrzebnie śluzówek. Do wody, możemy dodać również leków do inhalacji i podawać je jednocześnie z trwaniem tlenoterapii. Trzeba też zauważyć, że koncentrator tlenu to obecnie lekkie i wygodne urządzenie. Jest poręczny i cichy. Niektóre modele są nawet mobilne, co pozwala na łatwe przenoszenie ich z miejsca na miejsce.Tlenoterapia zwierząt często ma zbawienne efekty. Niedotlenione zwierzę poddane działaniu tego pierwiastka, szybko staje na nogi.
Tlenoterapia zdrowych zwierząt
Istnieją również badania, które opisują tlenoterapię zdrowych zwierząt. Ma to na celu podniesienie ich wydolności oddechowej. Takie zwierzaki mają poczuć się lepiej i być zdolne do większej aktywności ruchowej. Jest to odpowiednik ludzkich barów tlenowych. Trzeba jednak pamiętać, że zdrowe zwierzę lepiej bawi się na spacerze niż leżąc w namiocie tlenowym. Dobrze zastanów się, jak wolisz spędzić czas ze swoim pupilem. Może lepiej zaangażować więcej własnej energii, żeby w miarę możliwości uniknąć tlenoterapii zwierząt. Pamiętajmy, że dla zwierzaka to stresująca sytuacja. Zwierzak nie wie, że całą procedura ma na celu pomoc. Ma prawo się niepokoić, ale przecież zdenerwowanie też może wpłynąć negatywnie na jego samopoczucie.
Wypożyczalnia koncentratorów tlenu
Na polskim rynku istnieją też liczne firmy, które zajmują się wypożyczaniem sprzętu medycznego dla zwierząt. Jeżeli, więc potrzebujesz koncentrator tlenu dla psa, to może warto przemyśleć tę opcję. Tlenoterapia w warunkach domowych zmniejszy stres zwierzęcia związany z wizytą w klinice weterynaryjnej. Jest też wygodniejszy dla właściciela, bo wszystko można załatwić bez wychodzenia z domu. Dzięki temu opiekun może skupić się na zapewnienia jak największego komfortu swojemu choremu pupilowi.
lub dodaj komentarz jako gość
-
Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).· 1 lat temuMój kotek miał problem z wydolnością oddechową i odkąd pamiętam musieliśmy poddawać go tlenoterapii. Jeśli szukacie informacji o butlach tlenowych to polecam tę stronę: https://patronus-med.pl/butla-z-tlenem-medycznym-najwazniejsze-informacje/. Mają też ciekawy wpis o tlenoterapii zwierząt domowych 🙂
Najpopularniejsze wpisy:
-
Kiedy zastosować tlenoterapię u zwierząt?
-
Wszystko o zwierzętach
-
Wakacje z czworonogiem w Ciechocinku
-
Czy warto jest ubezpieczać zwierzęta domowe?
-
Jak wygląda praca detektywa?
Najnowsze wpisy:
-
Kim jest behawiorysta zwierzęcy i jakich rad może udzielać?
-
Jak podać obrączki na ślubie? - Pomoc rodziny, a może domowego pupila?
-
Kiedy zastosować tlenoterapię u zwierząt?
-
Poznaj hotel na krakowskim Kazimierzu przyjazny zwierzętom!
-
Dogoterapia dzieci - jakie są jej zalety?