Skip to main content

Bezpieczeństwo zwierząt - bezpieczny pupil

Dodaj komentarz

Trójmiejski Patrol Obrony Praw Zwierząt podpowiada, jak skutecznie, bezboleśnie dla zwierzęcia i niskim kosztem zadbać o bezpieczeństwo i szczęśliwy powrót naszego pupila do domu. Bezpieczny pupil to szczęśliwy pupil!

Zwierzę jako członek rodziny

Właściciele psów i kotów robią wszystko, aby dogodzić swoim milusińskim. Troska o zwierzaki jest bardzo istotnym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Można odnieść wrażenie, że wychowania zwierzaka wiąże się ze znacznie większymi trudnościami i włożeniem dużo większego zaangażowania niż w przypadku wychowania dziecka. W końcu nie jesteśmy w stanie ich zrozumieć w taki sposób jak człowieka i musimy jeszcze baczniej przyglądać się wszelkim jego zachowaniom, a także ostrożnie zachowywać się wobec nich samych. Z drugiej strony jednak posiadanie pupila jest dla nas cennym przeżyciem i doświadczeniem. Sami stajemy się w ten sposób bogatsi o wiedzę, jak postępować ze zwierzętami na co dzień, ale jednocześnie możemy traktować naszego pupila jak członka rodziny. Czujemy wobec niego uczucie i darzymy go zaufaniem, a ewentualne odejście może stać się trudne do zaakceptowania tak jak akceptacja śmierci bliskiej osoby.

Jak zatroszczyć się o poprawne relacje ze zwierzęciem?

Wychowanie psa lub kota wymaga wiele obowiązków i poświęcenia im naszego cennego czasu. Zabawy, regularne spacery, zakup właściwej żywności, smyczy i innego asortymentu są niezbędne dla prawidłowego "dogadania" się ze zwierzęciem i wzajemnego zrozumienia. Oprócz zapewnienia mu jak najlepszych warunków w naszym domu istotne jest także jego bezpieczeństwo. Bezpieczny pupil to również coś, co powinno nas interesować, gdy jego życie jest poddane codziennym próbom. W ostatnim czasie Ministerstwo Rozwoju Rolnictwa i Wsi zadecydowało o wprowadzeniu systemu obowiązkowej rejestracji zwierząt. Ma to w sobie konkretny cel - wyeliminować bezdomność zwierząt. O takie działania apelowali zarówno parlamentarzyści i samorządowcy, jak i różnice organizacje zajmujące się prawami zwierząt oraz Inspekcja Weterynaryjna. Obecnie nie tylko wiele zwierzaków nie ma swojego domu, ale zostaje porzuconych przez swoich właścicieli. Są już zapisy nakazujące identyfikowanie pupili w gminie, ale nie mogą tego narzucać ich właścicielom.

Zadbaj sam o bezpieczeństwo swojego pupila

Wielu właścicieli jednak rozumie powagę sytuacji i sami starają się o identyfikator dla zwierzęcia. Dotyczy to zwłaszcza osób, które posiadają koty. Dużym plusem jest fakt, że chip dla kota lub psa nie jest wymagającym przedsięwzięciem, gdyż jego wszczepienie odbywa się jednorazowo. Nie jest również kosztowne, najczęściej nie przekracza 100 złotych, a dokładny koszt jest zależny od miejscowości, w którym znajduje się lecznica. Można natrafić również na bezpłatne chipowanie jeżeli w pobliskiej miejscowości odbywa się taka akcja. Zwierzę posiadające wszczepiony identyfikator może czuć się znacznie bardziej bezpieczne i zwiększa się szanse, że w przypadku ewentualnego zaginięcia będzie mogło łatwiej odnaleźć swojego właściciela. Należy jednak mieć na uwadze, że to także nie wszystko i nie można spuszczać z oka swojego pupila. Gdy zaginięcie nastąpi jednak w innej części Polski niż jest zarejestrowane odnalezienie zwierzaka będzie bardzo trudne. Dotyczy to zwłaszcza niewielkich miejscowości. Czymś co sprawia, że nasze zwierzę możemy dumnie określać mianem: bezpieczny pupil, mogą być także specjalne zawieszki i adresówki dla psów i kotów, dzięki którym wiadomo, kto jest ich właścicielem. Wówczas oszczędzamy naszym zwierzakom stresu, dbamy o ich bezpieczeństwo i szczęśliwy powrót do właściciela. Bowiem niestety, obecnie nie ma prowadzonego jednolitego rejestru zwierząt, co jest pewnym mankamentem mimo, że organizacje pro zwierzęce starają się także poruszać tę kwestię na tyle, na ile jest to możliwe.Każdy musi zadbać więc o bezpieczeństwo swojego pupila we własnym zakresie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.