Skip to main content

Lęk separacyjny u psa - Jak sobie z nim radzić?

Dodaj komentarz

Jednym z zaburzeń zachowań u psów jest lęk separacyjny, przez niektórych uważany już nawet za chorobę cywilizacyjną. Zwierzęta cenione za swoją lojalność i przywiązanie, bardzo często zmagają się z tym ciężkim do pozbycia problemem. Zaawansowane stadium zaburzenia może doprowadzić nawet do samookaleczenia się pupila.

Zoopsycholog - Uwierz w psa

Czym jest lęk separacyjny?

Zwierzę, które posiada lęk separacyjny, odczuwa ogromny lęk, w sytuacji, w której zostaje na jakiś czas pozostawione same sobie. Strach, który pojawia się, gdy nie ma w pobliżu ludzi, do których jest przywiązane, niesie za sobą wiele konsekwencji. Jeśli istnieją przesłanki ku temu, że pies cierpi na lęk separacyjny, ale nie jesteś w stanie sam postawić diagnozy poproś o pomoc zoopsychologa. Takiemu zadaniu sprosta psi behawiorysta w Gdańsku, który pomoże w rozpoznaniu i wprowadzi odpowiednie leczenie. Popularne objawy lęku separacyjnego to szczekanie, nieprzyjmowanie jedzenia, problemy z wypróżnianiem się, płytki oddech. Pies często też wykazuje nadwrażliwość na ból. Niszczy przedmioty mocno kojarzące mu się z właścicielem. Często występują również zaburzenia snu, a nawet samookaleczanie się, czy wygryzanie sierści. Zwierzę zaczyna regularnie przejawiać nadpobudliwość ruchową, wykonując bez przerwy rutynową czynność, jak np. chodzenie w kółko. Przewlekły stres, który odczuwa posiadając to zaburzenie, może mieć wyniszczające skutki dla jego organizmu. Szczególnie narażone są układy pokarmowy i odpornościowy, bardzo ważne dla utrzymania dobrego zdrowia psa. 

Dlaczego pies nabywa lęk separacyjny?

Nieprawidłowo przeprowadzana socjalizacja szczeniaka jest główną przyczyną występowania lęku separacyjnego. Od 5 do 12 tygodnia życia psa, niezbędne jest szczególne zadbanie o stworzenie zdrowych relacji pupila z ludźmi i innymi zwierzętami. Jeśli nawiąże ono zbyt głęboką więź z właścicielem i stanie się od niego uzależnione, wystąpienie zaburzenia jest niezwykle prawdopodobne. Ryzyko znacznie wzrasta, jeśli szczeniak został zbyt wcześnie zabrany od matki i wychowany od pierwszych dni życia wśród ludzi. Nagłe przeprowadzki lub oddanie do schroniska także mogą negatywnie wpłynąć na psa, powodując u niego ogromny stres i wystąpienie lęku separacyjnego. Starsze osobniki, które doświadczyły przemocy w przeszłości, również często zmagają się z tego typu problemem.

Jak poradzić sobie z lękiem separacyjnym?

Przy pierwszych, łagodnych objawach zaburzenia należy powoli odzwyczajać psa od nadmiernych czułości, nawet jeśli uparcie się tego domaga. Kontrola uwagi mu dawanej oraz codzienne wychodzenie na, chociażby kilka minut, by nauczyć zwierzę zostawania samemu, są wskazane. Przy zaawansowanym stadium niezbędna jest interwencja behawiorysty. Warto skorzystać wtedy z pomocy firmy Uwierz w psa - szkolenie psów, behawiorysta, zoopsycholog, a specjalista ułoży dla pupila specjalny harmonogram dnia. Taki plan dnia pomoże mu poradzić sobie ze stresem oraz rozładuje jego napięcie. Trener przeprowadzi również trening posłuszeństwa i niezależności. Po udanej terapii pies powinien przestać reagować na sygnały kojarzące się z wychodzeniem właściciela oraz bez problemu sam spędzać czas, nawet kilka godzin, bez człowieka. Jeśli jednak nic nie zadziała, istnieją alternatywy, jak chociażby kamizelka przeciwlękowa, czy masaż metodą Tellington Touch.

 Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.