Skip to main content

Dogoterapia dzieci - jakie są jej zalety?

Dodaj komentarz

Dbanie o spokojną przyszłość dziecka jest najważniejszym aspektem w życiu każdego rodzica. Niestety nawet w najmłodszych latach nasze pociechy mogą nabyć traumę i problemy. Wówczas zauważamy, że coś niedobrego dzieje się z dzieckiem, jest spokojniejsze, bardziej się boi, czy nawet mniej mówi. Na szczęście są na to sposoby, które pomogą dziecku, a nawet umilą mu czas.

prywatne przedszkole Słupsk

Dogoterapia - pies terapeutą Twojego dziecka

Kynoterapia w Polsce sięga już roku 1987. Jednak dopiero po 2000 roku można uznać, iż dogoterapia stała się popularniejsza i rozpowszechniana. Już w 2004 r. powstał Polski Związek Dogoterapii, dzięki któremu terapeuci mogli się zrzeszać i zacząć pomagać z pomocą czworonożnych przyjaciół. Dwa lata po założeniu związku, Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne rozpoczęło pracę nad ustaleniem kodeksu oraz regulacji prawnych, a także wymagań, do których stosować miały się osoby wykonujące ten rodzaj terapii. Miało to także pomóc w tym, aby Polacy w końcu zaczęli uznawać pracę z terapeutycznymi psami jako normalny zawód.

Ludzie, którzy mogą zajmować się dogoterapią to terapeuci, którzy przeszli przez procesy wielu zaawansowanych rekrutacji. Przechodzili oni także przez wiele szkoleń, które umożliwiają im pracę w aspekcie terapii z czworonożnymi przyjaciółmi. Większość dogoterapeutów zabiera na takie spotkania, głównie z dziećmi, swoje własne psy. Konkretna rasa psa ma pomagać w konkretnych schorzeniach. Wynika to z tego, iż każda rasa ma inny charakter oraz temperament. Inne psy mają za zadanie bardziej pocieszać, inne zaś pozwalają na "wypłakanie się na ramieniu".

W jakich schorzeniach pomagać może dogoterapia?

Terapia, gdzie leczyć nas mają pupile, może oderwać uczestnika od złych myśli. Biegające, dające się głaskać oraz tulące się psiaki z pewnością sprawią, iż pacjenci zapomną o frustracji, złości, smutkach. Potwierdzeniem tego są na przykład zajęcia dogoterapii, które odbywają się w prywatnym przedszkolu w Słupsku. Dzieci, ale także psy, były niesamowicie szczęśliwe, że mogą spędzić ze sobą czas. Na stronie przedszkole-slupsk.pl znaleźć można fotorelację z tego wydarzenia. 

Konkretnymi przykładami schorzeń, które pomagają leczyć psy, są na przykład schorzenia układu ruchowego, czy uzupełnienie rehabilitacji po wypadkach. W takim przypadku pomagają psy większych rozmiarów, które uwielbiają aktywność fizyczną.

Pieski małych rozmiarów i o spokojniejszym temperamencie natomiast, doskonale pomogą dzieciom w leczeniu chorób o podłożu psychicznym i psychologicznym. Z mniejszymi pupilami warto się spotkać, kiedy dziecko choruje na zespół Downa, autyzm, stany lękowe, porażenie mózgowe, czy nawet depresję. Nie bez powodu psy nazywane są naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Po zapoznaniu się z nimi dzieci otwierają się, czasem nawet z nimi rozmawiają, śmieją się, zajmują głowę czymś innym, niż zmartwienia.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.