Skip to main content

Jak samodzielnie wyszkolić psa?

Dodaj komentarz

Żyjemy w czasach, w których szkoły dla szczeniaków są właściwie normą. Niektórzy właściciele wysyłają swoich podopiecznych również na "prywatne lekcje". Większość z nas jednak musi przeprowadzić tresurę we własnym zakresie. Dzisiaj tłumaczymy właśnie, jak samodzielnie wyszkolić psa?

Szkolenie psów w Gdańsku

Jak samodzielnie wyszkolić psa? I kiedy zacząć?

Dosyć powszechne jest powiedzenie, które mówi, że "starego psa nie da się nauczyć nowych sztuczek". Nie jest ono w stu procentach prawdziwe. Nawet wiekowe psy w dalszym ciągu się uczą. Osobną sprawą jest to, że w wieku szczenięcym faktycznie łatwiej przyswajają informacje. Psa najlepiej zacząć uczyć, kiedy ma mniej więcej dwa miesiące. W tym wieku możemy zacząć prowadzać go na luźnej smyczy. Ważnym elementem jest też stawianie granic - na przykład komunikowanie pupilowi, że nie może podkradać jedzenia ze stołu. Kiedy jednak nasz pies przeżył już swoje lub na przykład wzięliśmy wiekowego psiaka ze schroniska i chcemy ułatwić sobie codzienność w okiełznaniu go, czasami nie wystarczy sama nauka sztuczek. U psów po przejściach, wiekowych i schorowanych może przydać się fachowa pomoc. Warto skorzystać wtedy z pomocy psiego psychologa lub psiego behawiorysty. Możemy również posłać psa na kurs - psi behawiorysta, Mirosława Kozakiewicz na swojej stronie internetowej https://www.uwierzwpsa.pl/ oprócz cennych wskazówek oferuje również szkolenie psów w Gdańsku. Behawiorysta przyjeżdża do domu klienta, by "zbadać" psa, a następnie zaleca dalsze postępowania co do szkolenia psa. Warto sprawdzić polecanych szkoleniowców w swojej okolicy i zadbać o komfort swój i najlepszego przyjaciela człowieka - psa.

Podstawowe zasady uczenia psa komend

Podczas samodzielnej nauki komend powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Psy reagują na bodźce. Powinniśmy więc uczyć je tam, gdzie relatywnie mało się dzieje. Dom jest o wiele lepszym miejscem niż park.
  • Nasze komendy powinny być łatwe, krótkie i bardzo czytelne.
  • Nagrodę dawajmy zaraz po poprawnym wykonaniu danej czynności. Oczywiście najlepszymi nagrodami są smaczki. W nauce możemy posiłkować się także jednak pochwałami i pieszczotami.
  • Unikajmy jakichkolwiek kar fizycznych. Przez lata były one powszechnie stosowane w tresurze psów. Obecnie jednak są one uważane za złe zachowanie, które z czasem może przynieść niepożądane efekty. Pies może zacząć nas kojarzyć z przemocą.

Jak nauczyć psa komendy "siad"?

"Siad" to nie jest jedynie rewelacyjny sposób na pochwalenie się inteligencją psa w towarzystwie. Ta komenda ma również wiele zastosowań praktycznych. Pozwala uspokoić psa w momencie, kiedy dociera do niego zbyt dużo bodźców. Nauczyć siadania na komendę możemy za pomocą pewnej dosyć prostej sztuczki. Musimy pokazać psu smakołyk tuż nad jego głową. Następnie smaczek przesuwamy powoli w kierunku ogona. Bardzo często nasz pupil opuszcza wtedy swój zad. I wtedy właśnie musimy dostarczyć wzmocnienie pozytywne. Za poprawnie wykonane ćwiczenie pies oczywiście otrzymuje wyżej wymieniony smaczek. Musimy także oczywiście powiedzieć "siad", żeby zwierzak wiedział, na co ma zareagować.

Jak samodzielnie nauczyć psa komendy "zostań"?

"Zostań" to de facto bardziej rozbudowana wersja "siad". Pies ma pozostać w określonej pozycji i nie iść za nami. Kiedy pies już siedzi, pokazujemy mu rozpostartą dłoń przed nosem i mówimy: "Zostań". Reszta to tak właściwie metoda prób i błędów. Za każdym razem, kiedy pies zostanie na miejscu, dajemy mu ulubiony przysmak.

Jak nauczyć psa komendy "do nogi"?

Komenda bardziej skomplikowana, bo wymagająca aktywności. Jest też jednak niezwykle ważna. Pozwoli odciągnąć pupila od niebezpiecznych pokus (wszystkie niezbyt ładne rzeczy, które mają ochotę zjadać psy) czy konfliktów z innymi zwierzętami.

Trening wygląda następująco:

  • Odchodzimy od psa
  • Machamy ulubioną zabawką lub smaczkiem i mówimy "do nogi"
  • Nagradzamy
  • Stopniowo przestajemy korzystać ze smaczków i zabawek
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.